Přeskočit na obsah Přeskočit na navigaci

Střípky z dubna

Pomáháme přírodě

Environmentální výchova je nedílnou součástí našeho školního vzdělávacího plánu. Příroda je pro nás zdrojem odpočinku, relaxace i inspirace, a proto jsme se opět rozhodli jí pomoci. I letos jsme se zapojili do celosvětové kampaně Den Země, který připadl na 22.dubna. Pomocí webového formuláře jsme se přihlásili do akce Čistá Vysočina, kterou pořádá již po čtrnácté Kraj Vysočina. Letos byl úklid stanoven v rozmezí dnů od 10. do 23. dubna.

V interaktivní mapě jsme si vybrali lokalitu, kterou budeme uklízet, a jednotlivé třídy se svými učiteli se mohly pustit do práce. Počasí nám moc jarní nepřipadalo, ale to nás neodradilo od toho, abychom přírodě pomohli od nepořádku a odpadků. Překvapilo nás, co všechno lidé dokážou v přírodě „odložit“ – pneumatiky, plechovky, lahve, sáčky, obaly aj. Opět jsme si připomněli, že na odpadky máme kontejnery, kde můžeme nepotřebné věci roztřídit dle materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Po návratu do školy nás hřálo pomyšlení, že alespoň svojí trochou jsme pomohli přírodě a přispěli jsme k tomu, abychom se v okolí školy cítili lépe.

                  

V pátek 21. dubna jsme využili krásné počasí k tomu, abychom uspořádali již tradiční školní kolo Atletického čtyřboje. Jednotliví žáci naší školy se shromáždili na letním stadionu, aby poměřili své síly. Zúčastnilo se 42 žáků (28 chlapců a 14 dívek). Disciplíny byly následující: běh na 60 metrů, běh na 800 metrů, běh na 1500 metrů, skok daleký a hod míčkem.

Za chlapce obsadili: 1. místo Samuel Pavlík

  1. místo Justin Lucas Bílý
  2. Adam Čuri

Za dívky získaly: 1. místo Vanesa Laštovičková

  1. místo Veronika Pabousková
  2. místo Eliška Zelená

Vítězové postupují do okresního kola, které se koná v Havlíčkově Brodě, kde se utkají s ostatními školami z regionu. Atletický čtyřboj proběhl za finanční podpory Města Chotěboř.

                      

26. dubna se konala Botanická soutěž v Chotěboři okresní kolo. Soupeři nám byli žáci ze Základní školy a Praktické školy U Trojice z Havlíčkova Brodu. Soutěžilo se ve třech kategoriích podle věku v poznávání 60 rostlin a stromů živých, popř. z herbáře nebo z obrázku. Pro nás nejúspěšnější byly dvě kategorie. V 1. kategorii nejmladších žáků obsadil Tomáš Leffler 1. místo a Michael Henzl 2. místo. Ve 3. kategorii nejstarších žáků byl Michal Pavlíček opět na krásném 1. místě a zopakoval vítězství z předchozích ročníků. Všichni soutěžící podali výborné výkony a patří jim velké blahopřání a pochvala!

         

27. dubna se konalo krajské kolo recitační soutěže „ Já a básnička“ ve Velkém Meziříčí. Ve velké konkurenci 32 recitátorů se náš žák z 9. ročníku Jan Pelouch ve své kategorii umístil na krásném druhém místě a vedle diplomu a dárků si přivezl i bohatou zkušenost z vystoupení před publikem

27. dubna se konalo okresní kolo atletického čtyřboje. Tentokrát naši sportovci odjeli do Havlíčkova Brodu. Opět nezklamali – nejlepším sportovcem celého čtyřboje a suverénně první místo obsadil náš žák Justin Bílý. Ve všech disciplínách uspěl na výbornou. Soutěžilo se ve čtyřech disciplínách: běh na 60m, chlapci 1500m, dívky 800m, hod kriketovým míčkem a skok do dálky. Všechny uvedené disciplíny vyžadují delší přípravu a trénink, a protože letošní jaro tréninku venku moc nepřeje, je stále poměrně chladno, o to cennější je toto vítězství. A vzhledem k úspěchům ostatních našich reprezentantů nás čeká 30. května krajské kolo ve Velkém Meziříčí, kterého se zúčastní Justin Bílý, Samuel Pavlík a z děvčat Vanesa Laštovičková, Eliška Zelená. Tak držíme palce!

           

FOTO Já a básnička – krajské kolo recitační soutěže, Jan Pelouch obsadil 2. místo

Integrovaný záchranný systém

Velmi pěkný program pro nás připravily dvě složky integrovaného záchranného systému. Nejdříve besedovali, vysvětlovali a velmi poutavým způsobem žákům přiblížili práci záchranářů odborníci ze Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina. Nejvíce se žákům líbilo konkrétně si vyzkoušet skoro všechny úkony, o kterých si povídali. Seznámili se i s technikou, která je velice důležitá při jejich práci. Se zaujetím poslouchali i příhody, které se dají při záchraně životů zažít.

Další zastoupenou složkou na besedě se žáky byli odborníci z Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina. Jejich poutavé vyprávění o všem co předchází výjezdu hasičů, si žáci vyslechli se zaujetím. Na konkrétních příkladech s použitím obrázků si vyzkoušeli dané situace hodnotit, ale hlavně je správně vyřešit. Na závěr si žáci měli možnost vyzkoušet oblečení hasičů, které je nezbytné při jejich zásahu a boji s ohněm. Klobouk dolů – tolik kilogramů navíc!