Přeskočit na obsah Přeskočit na navigaci

Střípky z března

Kybernetická bezpečnost

        Nomofobie, kybernetická bezpečnost, zveřejňování fotografií, kyberšikana to jsou všechno výrazy, se kterými se v současném životě hodně setkáváme. Nomofobie je nová psychiatrická porucha, kde jde o úzkost ze ztráty mobilního signálu, případně ze ztráty funkčního mobilního telefonu.

        Kybernetická bezpečnost označuje soubor nástrojů, technologií, technik, činností, zásad a procesů, jejichž cílem je prevence, ochrana a související správa zabezpečení počítačových systémů a technologií před kybernetickými útoky. Kybernetická bezpečnost zahrnuje zabezpečení počítačových a informačních sítí, zabezpečení aplikací a programů, zabezpečení důvěrných dat a soukromých informací, zabezpečení sdílených úložišť, mobilních zařízení a uložených dat, dále provozní bezpečnost při manipulaci s daty a v neposlední řadě je i reakcí na kyberútoky. Kybernetická bezpečnost pomáhá předcházet útokům. Na úrovni jednotlivce může být kyberútok předzvěstí krádeže identity, vydírání a ztráty nenahraditelných dat, jako jsou osobní a citlivé údaje, rodinné fotografie, apod.

       Těmito tématy nás hravou formou provedla Ing. Jitka Jarolímová při své besedě s našimi žáky, kterou pro nás připravila. Formou pohádky On-line ZOO nás nenásilně vtáhla do světa mobilů, tabletů i počítačů a žákům vysvětlila na příbězích zvířátek, co je správné a co nikoliv, prostě jak se bezpečně chovat na internetu. Odměnou každému byla omalovánka, která vznikla na základě výše jmenované pohádky.

       Snad si každý z žáků odnesl varování před zveřejňováním fotografií nebo videí ze svého soukromého života. Už nyní se těšíme na další pokračování kybernetické bezpečnosti a novinek, které se velice rychle šíří a ujímají mezi dětmi, i když spoustu věcí není správných.  

   

Veselé zoubky

     V letošním školním roce se naši prvňáčci zapojili do dm preventivního programu „Veselé zoubky“, který připravila společnost dm drogerie market s.r.o. na měsíc březen a duben 2023.                                                                       Protože z kapacitních důvodů nebylo možné, aby se na naši školu dostavil proškolený zástupce dm osobně, paní učitelka využila získaný materiál a provedla žáky problémem zoubků ona. Použila jak získaný materiál, tak i doporučený průběh hodiny.

     Nejprve byli žáci seznámeni s tématem – jak zoubky fungují, k čemu je máme, jak rostou a mění se i co je zubní kaz. Pak se podívali na krátkou pohádku – Jak se dostat Hurvínkovi na zoubek, kde hranou formou pochopili význam zdravých zubů. Probrali zásady správné péče o zoubky, jak si čistit zuby, aby byly bez kazu, proč navštěvovat zubního lékaře. Čištění zubů si vyzkoušeli i prakticky. Na závěr vyplnili pracovní list, kde použili všechny získané informace a upevnili si zásady péče o zoubky. Hlavní důraz byl kladen i na správný výběr zubního kartáčku a v neposlední řadě i na správné stravování.

     Každý žák obdržel preventivní taštičku s produkty péče o zoubky. Jednalo se o zubní kartáček, zubní pastu, žvýkačky bez cukru a malé přesýpací hodiny pro každodenní čištění zubů. Z dárků měli prvňáčci obrovskou radost a všichni doufáme, že zubní kartáček a zubní pasta se pro ně stanou neodmyslitelnou součástí každého dne. Pro připomenutí si nutnosti čištění zubů ještě každý žák obdržel i samolepku do koupelny, která mu každý den poradí, jak si správně čistit zoubky.

   

 

Pěvecká soutěž aneb zpívá celá škola

S přicházejícím jarem jsme opět navázali na dlouhodobou tradici a naší školou se rozezněly písničky. Důvodem bylo školní kolo pěvecké soutěže, které se konalo ve čtvrtek

 1. března 2023 od 10:00. V předchozích týdnech proběhla třídní kola, z nichž vzešli vítězové postupující do kola celoškolního. Celkem se pěvecké soutěže zúčastnilo 25 žáků, kteří byli rozděleni do 4 kategorií. Písně zazněly různorodé – smutné, veselé, vtipné, moderní i lidové. Všichni účinkující jsou vždy perfektně připraveni, protože svoje vystoupení pilně trénují o hudební výchově nebo v hudebně-dramatickém kroužku. Čtyřčlenná porota skládající se z pedagogů naší školy neměla jednoduchý úkol. Vítězové a postupující do okresního kola v každé kategorii jsou následující:
  I. kategorie – vítězem se stal Kaleja Josef,
  II. kategorie – vítězem je Čuri Adam,
  III. kategorie – první příčku obsadila Pabousková Veronika,
  ve speciálních třídách zazářila Pešková Karolína.
  Zvláštní kategorii Skokan roku získal Adam Jan.

Vítězové školního kola se 29. 3. 2023 zúčastnili okresního kola pěvecké soutěže, které se konalo v Havlíčkově Brodě. Letošní ročník měl podtitul Propiskové Doremi. V konkurenci ostatních škol (Havlíčkův Brod, Ledeč nad Sázavou) jsme se rozhodně neztratili. Naši žáci skvěle reprezentovali, dovezli dvě zlaté a dvě bronzové medaile. Děkujeme všem zúčastněných a vítězům blahopřejeme!