Přeskočit na obsah Přeskočit na navigaci

Střípky z prosince

Adventní čas v naší škole

 Advent je dobou příprav na Vánoce, je to období rozjímání, zastavení se, měli bychom se uklidnit a odpočinout si. Přiznejme si však, že pro mnohé z nás je to čas, který vnímáme jako shon, a snažíme se dohnat všechny resty, abychom do nového roku vstupovali s tzv. čistým štítem. V naší škole jsme se snažili na původní význam adventu navázat po celé čtyři týdny, které předcházely Štědrý den.

5.12. u nás proběhla již tradiční Mikulášská nadílka, o drobné dárečky se postaralo COOP družstvo HB. Čert, anděl i Mikuláš mnohým mladším vykouzlili úsměv na tváři, ale i strach v očích.

Druhý adventní týden jsme zasvětili pečení perníčků a cukroví. Tato tradice sahá až do pohanských dob, kdy mělo především mít funkci ochrannou před zlými duchy. Kulatost cukroví symbolizovala slunce, tedy život. Stejně tak jako do pečení jsme se s chutí pustili do výzdoby naší školy a jednotlivých tříd – ozdobili jsme si stromeček, vyrobili jsme dárky pro své nejbližší (svíčky, přáníčka, prostírání, voňavé sáčky a pečený čaj, aj.).

Vyvrcholením našich aktivit byl poslední týden, kdy jsme nejen sportovali, ale i se kulturně vzdělávali.
Od 15. do 19. prosince proběhl již tradiční předvánoční Turnaj ve stolním tenise. Zúčastnilo se 32 žáků, soutěž probíhala ve čtyřech kategoriích (3 chlapecké, 1 dívčí). Z kategorie děvčat se na prvním místě umístila Nikola Šífová, z mladších chlapců první místo obsadil Josef Kaleja, ze starších chlapců Josef Pokorný, ze středních škol zvítězil Michal Bezouška. Vítězové byli odměněni na oficiálním vyhlášení dne 21. 12., obdrželi diplomy a věcné ceny, které jim předala paní ředitelka Mgr. Drahomíra Danielková.

20.12. jsme se zúčastnili společně i s jinými žáky místních škol promítání pohádky Největší dar v chotěbořském kině.

21.12. si paní učitelka Mgr. Lenka Hromicová připravila pro žáky divadelní představení Pinocchio. Původ této postavičky pochází z Itálie z 80. let 19. století, kdy truhlář slyšel naříkat kus dřeva při osekávání, a proto ho daroval řezbářovi, který z něj vyrobil loutku chlapce Pinocchia. Loutka ožila ve skutečného chlapce, který byl ale velmi neposedný, často a rád lhal, což se projevilo tím, že mu poporostl nos. Pinocchiovo špatné chování a jeho následky mají sloužit jako varování pro všechny děti. Jeho příběh v sobě tedy nese jako každá správná pohádka ponaučení. Po teoretickém seznámení s příběhem Pinocchia následovala praktická část, kdy žáci měli splnit záludné úkoly týkající se této postavičky.

Poslední den ve škole, tedy 22. 12., si praktická třída jednoletá připravila projektový den Zvyky a tradice našich předků. Ze třídy se linuly vánoční koledy, vůně svíček a jehličí. Nejen žáci, ale i samotní pedagogové si mohli vyzkoušet otočit „hrneček štěstí“, rozkrojit si jablíčko, pustit lodičku ze skořápky ořechů, hodit si pantoflem aj. Obdarováni byli všichni větvičkou jmelí a „zlatým prasátkem“. Všichni žáci si projektový den užili, pro mnohé to byly novinky, se kterými se dosud doma nesetkali. A na závěr už nezbývalo nic jiného, než si popřát hezké svátky a rozejít se v poklidu do svých domovů, za svými nejbližšími a užít si Vánoce pospolu.