Přeskočit na obsah Přeskočit na navigaci

Střípky z června

Návrat do sedla

Hipoterapie je rehabilitační metoda, která využívá komplexní působení koně na člověka. „Nejkrásnější pohled na svět je přece ze hřbetu koně.“ Toto úsloví mnozí z vás jistě znají a ti, kteří ho vyzkoušeli i v praxi, mi dají za pravdu.

Kůň je zvíře vznešené, má sílu, respekt, lásku a empatii. Umí rozeznat emoce, dává člověku okamžitou zpětnou vazbu, napomáhá rozvíjet verbální i neverbální komunikaci. Toto vše jsme zažili a zažíváme v Jezdecké společnosti Statku Lesolg a. s. Rozsochatec. S velkým nadšením jsme opět začali jezdit na výukové lekce hipoterapie. Vedoucí instruktorka paní Monika Fárka má dlouholeté zkušenosti s hiporehabilitací, naše žáky zná již z minulých let, a tak po oslovení, zda bychom opět mohli absolvovat terapii, nezaváhala ani na chvilku. Terapie probíhá jednou týdně. Cílem je zlepšení fyzického stavu žáků nebo aspoň přispění k udržení stávající kondice. Pohyb hřbetu koně pozitivně ovlivňuje rovnováhu a koordinaci těla žáků s tělesným handicapem. Dochází k uvolnění svalového napětí a zlepšení balančních schopností. S tímto pocitem vždy odjíždíme a zase se rádi vracíme načerpat novou energii a sílu.

Finanční gramotnost

Naše škola dostala zajímavou nabídku projektu od České spořitelny s názvem Finanční gramotnost. Tuto nabídku jsme s radostí využili, aby se žáci blíže seznámili s finanční a digitální podporou vzdělávání. Program „Abeceda peněz“ byl přizpůsoben na míru pro naše žáky. Byl rozdělen na dvě části, a to na edukační a kreativní. Ve vzdělávací části programu si s lektorkou povídali, co jsou příjmy a výdaje v domácnosti, co tvoří hlavní příjem peněz a co musí zaplatit jako první, aby se nedostali do finančních problémů. V druhé části si vyzkoušeli, jak správně hospodařit s penězi formou interaktivní hry a pomocí pracovních sešitů. Během dvoudenního programu si žáci osvojili základy finanční gramotnosti, blíže poznali hodnotu peněz a zamysleli se nad koloběhem osobních financí.

Hravou formou a díky velmi zážitkovému a poutavému programu získali žáci mnoho dovedností, které budou přínosem pro jejich budoucí praktický život. Abeceda peněz je velmi pěkně připravený a propracovaný projekt, který jsme si užili a naučili se plno nových věcí. Děkujeme zástupkyni České spořitelny paní Romaně Kaderkové za výborný výukový program, který přizpůsobila našim žákům.