Přeskočit na obsah Přeskočit na navigaci

Střípky z prosince

Advent u nás ve škole

Vánoční svátky a přelom roku jsou obdobím, které určitě každého z nás svádí k rekapitulaci toho, co se nám povedlo, čeho bychom chtěli dosáhnout, čím bychom chtěli svůj život obohatit a čeho bychom se naopak rádi vzdali… Žáci spolu s učiteli ušli od začátku školního roku kus cesty za poznáním světa okolo nás, získali nové zkušenosti a prožili spoustu hezkých chvil při společných aktivitách. V této nelehké době jsme se snažili společně zklidnit a naladit se na vánoční atmosféru. I přes veškerá covidová omezení jsme v době adventu zažili období plné zajímavých akcí a překvapení.

Třetího prosince nás navštívil v jednotlivých třídách Mikuláš, anděl a čert. Všichni žáci byli obdarováni balíčkem plným dobrot. Tímto bych chtěla poděkovat COOP družstvu Havlíčkův Brod, které se nám každoročně stará o sladkou nadílku pro naše žáky.

V průběhu adventu jsme nezapomněli na výrobu dárků a přání pro naši partnerskou školu v Popradu na Slovensku.

Následovaly přípravy v podobě pečení perníčků, cukroví a vánoček, abychom měli něco na zub při společném posezení ve třídách.

V týdnu od 13. do 15. prosince proběhl vánoční turnaj ve stolním tenisu, který se stal již nedílnou součástí adventu u nás ve škole. Zúčastnilo se 27 hráčů a svoje výkony předvedli ve třech kategoriích. V kategorii dívky se na 1. místě umístila Veronika Pabousková. V kategorii chlapci I. získal 1. místo Michal Pavlíček a v kategorii chlapci II. obsadil 1. místo Diego Daniel. Vítězové obdrželi diplomy a věcné ceny.

15. prosinec byl zajímavým dnem pro žáky III. ročníku. Výuka dějepisu nazvaná „Dějepis v praxi“ je zavedla do pravěku a středověku. Poutavá prezentace je nenásilnou formou vtáhla do života našich předků. Vyzkoušeli si například keltské šaty pro ženy, středověké kápě, bruchy (pánské kalhoty), středověkou obuv (dřeváky a škorně), drátěné kapuce, keltské šperky a osahali si zbraně, mince, nádobí a další historické předměty. Poznali, co je žernov (kamenný stroj na mletí obilí), a každý si vyzkoušel, jak se v minulosti mlela mouka. Pokusili se o spřádání vlny a mnoho dalších aktivit, které pro ně připravila paní asistentka paní Blanka Krédlová.

16. a 17. prosinec byl věnován vánočnímu jarmarku pro rodiče. Ti mohli zhlédnout a potěšit se výrobky, které pro ně připravili žáci spolu s pedagogy.

V posledních třech dnech před vánočními prázdninami jsme si plně užívali slavnostní okamžiky. Všude přítomná vůně jehličí, světla svíček a zpívání vánočních koled u nás navodilo tu pravou vánoční atmosféru. Vyzkoušeli jsme spoustu zvyků – rozkrajování jablka, házení pantoflem, pouštění lodiček ze skořápek ořechů a každý si mohl odklopit hrneček štěstí a dozvědět se, co ho čeká v dalším roce. Na závěr čekal pro každého pod vánočním stromečkem dárek. S úsměvem nejen na tváři, ale i v očích všech skončil advent v naší škole.