Přeskočit na obsah Přeskočit na navigaci

Střípky z dubnu

Změna, kterou nikdo nečekal…

            Během jarních prázdnin jsme se společnými silami pustili do rekonstrukce internátní budovy, abychom ji udělali modernější, atraktivnější pro naše ubytované žáky. Nikdo v té době netušil, že na rekonstrukci budeme mít mnohem více času, než se očekávalo. I v těchto dnech, kdy se většině z nás otočil život „vzhůru nohama“, kolegové pokračují v dokončovacích pracích. My, učitelé, kteří ze dne na den zůstali bez svých svěřenců, ale také nezahálíme. S chutí a odhodláním jsme se pustili do šití roušek pro potřebné (zdravotníky, pečovatelky, seniory,…), abychom alespoň trochu pomohli těm, kteří jsou tzv. v první linii.

            Kromě šití roušek samozřejmě nezapomínáme na své studenty a jejich rodiče, se kterými udržujeme elektronický kontakt alespoň 3x týdně. Náplň naší práce se značně změnila – komunikace a předávání úkolů probíhá výhradně elektronickou formou, popřípadě mohou rodiče vypracované úkoly zanést do školy, kde je hodí do příslušné „bedýnky“. Další pomocí, kterou se snažíme usnadnit nelehkou situaci, je výpomoc v Dětském domově v Nové Vsi u Chotěboře. Každý den tři kolegové stráví dopoledne s dětmi z dětského domova a pomáhají jim s přípravou na výuku a plněním domácích úkolů.

            Nikdo z nás obdobnou situaci ve svém životě nepamatuje, učíme se „učit jinak“ a troufám si říct, že se nám to daří. Ale přece jenom, a to věřím, že mluvím za většinu učitelů, ta třída s těmi žáky vypadá mnohem veseleji a přímý kontakt je nenahraditelný. Budeme doufat, že se vše brzy vrátí do starých kolejí! Všem přeji za kolektiv Základní školy a Praktické školy hodně zdraví, buďte na sebe opatrní!

UČITELÉ NEBO ZAHRADNÍCI ?

Návrat žáků do školy je stále s velkým otazníkem, ale my, učitelé, rozhodně nezahálíme. Nastala doba, kdy je nutné připravit naši školní zahradu na výsadbu nových rostlin. Školní zahrada se nachází na pozemku internátu a slouží nám jako užitková plocha. Většinou práce na zahradě vykonáváme jen jako pomocníci a poradci, hlavními zahradníky se vždy stanou naši žáci. Letos se situace nečekaně změnila, a proto jsme se museli chopit lopat, rýčů, hrabiček a zušlechtit naše školní záhony a osázet je nejrůznější zeleninou (cibule, brambory, mrkev, petržel, hrách…). Vypěstované výrobky rozhodně využijeme na podzim ve školní cvičné kuchyni.

            Neopomněli jsme zkrášlit i prostory v okolí přírodní učebny v areálu školy díky mulčování a rozvezení nové kůry. Přírodní učebna nám slouží pro zpestření výuky během jarních měsíců, nachází se v ní okrasné rostliny, které když rozkvetou, tak potěší nejen naše oči, ale i kolemjdoucích. Do našich zahradních aktivit se zapojili i nepedagogičtí pracovníci, a tak nám šla práce pěkně od ruky…