Přeskočit na obsah Přeskočit na navigaci

Střípky z března

Polsko – cestujeme do zahraničí

     Tento projekt uspořádala I. třída pro nás všechny a hlavním tématem bylo Polsko. Žáci poznávali našeho severního  souseda v podstatě opět všemi smysly. Nejdříve si prohlédli  na interaktivní tabuli  prezentaci o zeměpisných údajích, o povrchu, poloze a složení obyvatel Polska.  V krátké ukázce si poslechli známou  píseň v polském jazyce.  Hlavní duchovní téma v písni jsme pochopili a problém s porozuměním tu nebyl.  

        Pak přišel na řadu další smysl – a to chuť.  Žáci  ochutnali polský trdelník, který se dá koupit i u nás. Ale před tím museli projít polské hory a  pochytat ryby v polských řekách. Naše tělocvična se totiž proměnila v turistickou cestu Polskem. Tam jsme mohli vstoupit jedině s cestovním pasem, který jsme ve třídě dostali. Pak jsme prošli celnicí na připravenou  trasu a hurá na plnění úkolů. Při návratu do třídy nás čekalo i zde milé překvapení. Ve třídě byl schovaný poklad – plný košík polských zlotých – který jsme si poctivě rozdělili. Škoda jen, že poklad dlouho nevydržel, byl totiž čokoládový.

      Polský den nás čekal i na obědě. Na jídelníčku ve školní jídelně bylo  polské národní jídlo golabki, což je mleté maso v zelném listu, na kterém  jsme si také  pochutnali.  Paní kuchařky se tohoto jídla nezalekly a připravily nám ho skvěle. Opravdu to bylo výborné a moc děkujeme  kuchařkám za exkurzi do kuchyně našich sousedů.

Soutěž  Domestos pro školy

      Na internetových stránkách  Domestos pro školy se objevila zajímavá soutěž, do které jsme se ihned zapojili. V průběhu několika měsíců si žáci I. třídy zahráli na Lovce bakterií. V předmětech výtvarná výchova, pracovní činnosti, popř. český jazyk či přírodověda  plnili různé úkoly spojené s hygienou správného mytí rukou. Lovci bakterií jim stále připomínali pravidlo: spláchnout, namydlit, umýt, usušit. Protože všechny úkoly vyplnili na výbornou a poslali správný důkaz o jejich plnění, čekala je i pěkná odměna. Pro správnou hygienu získali produkty Unilever, nejen značky Domestos, ale i značky Cif, Savo a bakterie v naší  škole nebudou mít šanci.

        Na svůj úspěch jsou žáci pyšní a zase hledají soutěže, ve kterých by je čekala další skvělá  výhra.  Na hygienu nezapomínají a stala se přirozenou součástí jejich života. Právě v čase hrozby koronaviru je to velice důležité.

Šijeme roušky

     Od středy 11.3. 2020 je nařízením vlády přerušena výuka na dobu neurčitou na všech stupních škol z důvodu prevence šíření koronaviru COVID-19. Toto nařízení se pochopitelně vztahuje i na naši školu. I v tak nelehké době jsme přidali ruku k dílu a pustili jsme se do zvláštního úkolu, který je v současné době prospěšnější – a to je šití roušek. Šikovné paní asistentky, vychovatelky i učitelky vyměnily počítače za šicí stroje a neúnavně se pustily do velice  přínosné práce. Za roušky byli rádi a moc děkovali všichni klienti v těchto zařízeních: Dětský domov v Nové Vsi u Chotěboře, Rehabilitační ústav v Chotěboři, Pečovatelská služba města Chotěboř, Domov seniorů Břevnice v Havlíčkově Brodě, Nemocnice v Havlíčkově Brodě. Ještě jednou si každý, kdo se do této akce zapojil, zaslouží velký dík!

Rychlé kontakty