Střípky z října

Dýňový svět

      Od 27. září do 3. listopadu byl otevřen pro širokou veřejnost „Dýňový svět“ na statku u Pipků. Je to dýňová farma v Nové Vsi u Leštiny na Vysočině. Pěstují tisíce dýní mnoha různých druhů, velikostí, tvarů a barev. Dýně je výborná zelenina na vaření i krásná podzimní dekorace. Tento Dýňový svět jsme navštívili i my. 23. října jsme se vlakem brzy ráno vydali do tohoto zvláštního světa. I přes docela pokročilý podzim bylo pěkné počasí, nefoukal vítr, nepršelo a to celou akci ještě více umocnilo. Zážitek to byl velký. Dýňový svět má mnoho agroatrakcí, zábavu zde najdete všude – na velkém slámohradu, v bludišti nebo v probíhačkách mezi dýněmi. Nechyběla tu ani hospodářská zvířata, která si žáci měli možnost prohlédnout. Prostě najdete zde neuvěřitelné věci, které se dají z dýní sestavit.

         Dozvěděli jsme se, že se letos dýně opět urodily, ale co do zralosti a množství je jich oproti minulým letům méně.

         Také jsme získali tip na prodloužení „životnosti“ vydlabané dýně na Halloween. A o ten se s vámi podělíme. Je nutné dýni vystavit chladu ve venkovním prostředí, vysušit jí například kuchyňskou papírovou utěrkou. Dále ošetřit vnitřek dýně octem nebo kyselinou citronovou, která by měla zabránit plesnivění, vystříkat jí lakem na vlasy a vymazat vazelínou, která zabrání plísni a scvrkávání. To je jeden z návodů, které jsou prý zaručené.               

         Žáci měli možnost ochutnat i vynikající dýňovou polévku, někteří si dýně koupili a odvezli domů. Jsou pěknou podzimní dekorací nebo z nich něco dobrého s rodiči uvaří. Moc se nám celý výlet líbil, byl to příjemně prožitý den a v příštím roce si určitě tuto akci zopakujeme. Už nyní se moc těšíme a všem výlet doporučujeme.  

Nízkoprahový klub BAN!

        Nízkoprahový klub BAN! je zřízen při Oblastní charitě Havlíčkův Brod. Ve středu 23. října jsme se na jejich pozvání vypravili na návštěvu spojenou s besedou. Nejdříve jsme si celý objekt prohlédli a pak proběhla beseda, na které byly předány všechny zajímavé  informace potřebné pro život. Tyto sociální služby určené pro děti a mládež ve věku od osmi do dvaceti let mohou být využity vždy, když o ně požádají. Byla to moc prospěšná akce, která oslovila každého. V příštích letech se určitě na podobné akce opět vypravíme.

Chotěbořské dny medu

              Český svaz včelařů, z.s. ZO Chotěboř uspořádal v KD Junior opět zajímavou interaktivní výstavu doplněnou přednáškami odborníků. Moc jsme se těšili na komentované pozorování živých včel v úle, včelí stezku a soutěže pro děti, promítání filmů o včelách, ochutnávku medů, náčiní včelařů od minulosti po současnost, dílničky pro děti a v neposlední řadě i na prodej včelích produktů od místních včelařů i mnoho dalších zajímavostí, které nás čekaly. Tato akce nás opět nezklamala a přinesla mnoho zajímavostí. Už nyní se těšíme na její další úspěšné pokračování. Za připravenou akci moc děkujeme!