Přeskočit na obsah Přeskočit na navigaci

Střípky z května

Květen plný soutěží                                      

I letošní jaro je ve znamení soutěží, kde si žáci měří síly se svými vrstevníky a ukazují, co se za rok naučili. Těší se ze získaných cen a odměnou jsou jim i diplomy, které mají vystavené ve škole, kde jim připomínají krásné chvilky vítězství. Jedno jméno se může vyskytnout na diplomech i několikrát, protože někteří žáci jsou opravdu dobří i ve více oborech.

Pěvecká soutěž se konala 30. dubna v Havlíčkově Brodě. Největším překvapením byl Josef Kaleja, který je žákem 1. ročníku, svým výkonem překvapil a ohromil i porotu. Jeho vystoupení bylo opravdu nádherné a zasloužilo si vítězství. Ostatní soutěžící tak úspěšní nebyli, ale výkony podali také velice pěkné. Všichni si zaslouží velkou pochvalu za úspěšnou reprezentaci školy!

2.května se v Havlíčkově Brodě konalo již tradiční okresní kolo soutěže – „Soutěž mladých zdravotníků“. Byla to pro mnohé první důležitá zkouška z první pomoci, kde vybraní žáci uplatnili své znalosti, dovednosti, rozhodnost a odvahu zachránit lidský život či zmírnit bolest poraněných. Družstvo bylo tentokrát ve složení: Sylva Kalejová, Sára Aschenbrennerová, Kristýna Machová, Johana Agnes Kolářová, Lenka Josefa Kolářová, Jana Medková. Své znalosti uplatnili na výbornou, ve velké konkurenci základních škol obsadili krásné druhé místo. I jim patří velké blahopřání a pochvala!

Výlet na Pražský hrad

V těchto květnových dnech si připomínáme výročí konce 2. světové války, Pražské povstání a v neposlední řadě Svátek práce. Symbolickým připomenutím těchto událostí byla návštěva hlavního města Prahy na Den otevřených dveří reprezentačních prostor Pražského hradu. Ten jsme si prohlédli 9. května. Žáky zaujala krásná výzdoba, malby na stěnách,  starobylý nábytek a v neposlední řadě velké reprezentační prostory, kde jsou přijímány zahraniční návštěvy a delegace. I když počasí bylo na toto období poměrně chladné, výlet se vydařil a žáci si Prahu opravdu užili.

Integrovaný záchranný systém

Velmi pěkný program pro nás připravily dvě složky integrovaného záchranného systému. Nejdříve besedovali, vysvětlovali a velmi pěkným způsobem žákům přiblížili práci záchranářů odborníci ze Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina. Nejvíce se žákům líbilo konkrétně si vyzkoušet skoro všechny úkony, o kterých si povídali. Seznámili se i s technikou, která je velice důležitá při jejich práci. Se zaujetím poslouchali i příhody, které se dají při záchraně životů zažít. Další zastoupenou složkou na besedě se žáky byli odborníci z Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina. Jejich poutavé vyprávění o všem co předchází výjezdu hasičů, si žáci vyslechli se zaujetím. Na konkrétních příkladech s použitím obrázků si vyzkoušeli dané situace řešit, ale hlavně je správně vyřešit.

Taneční soutěž 

Konala se 13. května v tělocvičně naší školy. Všichni se moc těšili, aby si užili hudbu spojenou s pohybem tj. tancem. Kdo není zdatný v přednesu básní nebo ve zpěvu písní, ale miluje pohyb, zúčastnil se právě této soutěže. Opravdu jsme si užili legrace, zábavy a drobné chyby přehlížela i jinak přísná porota. Zvítězil každý,  kdo se nebál  vystoupit před roztleskané  publikum. Ale přece jenom se nejvíce líbila se svým vystoupením Lenka Josefa Kolářová, která zatančila velice procítěně. Moc se nám celá akce líbila a už nyní se těšíme na další díl v příštím školním roce.

Český den proti rakovině

Tu pořádá každoročně nezisková organizace Liga proti rakovině Praha. Letos to byl již 23. ročník celonárodní veřejné sbírky. Dvě dvojice z naší školy se zúčastnily symbolického prodeje žlutých kytiček měsíčku lékařského. Výtěžek z této akce je každým rokem věnován na prevenci i léčbu nádorových onemocnění v ČR. Tuto dobročinnou akci podpořily i některé děti zakoupením kytičky, protože jim není lhostejné zdraví lidí a chtějí touto formou také pomoci. Moc děkujeme všem!

Poznávací výlet do vsi Číhošť 

Tato obec leží u Ledče nad Sázavou. Naše výprava do těchto míst mapovala historii obce. V roce 1949 došlo v místním kostele k dosud nevysvětlenému pohybu kříže na hlavním oltáři. V obci byl proto  v roce 1990  slavnostně odhalen pomník kněze Josefa Toufara, který byl v době Číhošťského zázraku právě v Číhošti farářem a kterého příslušníci StB během „vyšetřování“ události umučili k smrti. Jeho ostatky byly roku 2015 pohřbeny v hrobce číhošťského kostela. Ten jsme právě navštívili. Dýchla zde na nás historická atmosféra bohužel s tragédií, ale přesto jsme chtěli poznat toto místo. Další naší zastávkou v této oblasti byl geometrický střed České republiky. Tento bod byl určen několika nezávislými zdroji, byl geodeticky zaměřen a nalézá se asi 400 m severovýchodně od kostela. V roce 2006 byl na tomto místě vztyčen pamětní kámen. I když nám nepřálo počasí, bylo na toto roční období poměrně chladno a deštivo, výlet se nám líbil a všechny účastníky zaujal. Poznali jsme nové místo v naší zemi, které v životě některých lidí sehrálo dost důležitou roli. Už nyní se těšíme na objevení dalších částí našeho nedalekého okolí.

Projektový den I like English

Tentokrát ho pro nás připravila I. třída. Tématem byl anglický jazyk a radost z učení se tomuto jazyku nenásilnou a pro děti zajímavou formou. Nejdříve jsme si prohlédli na interaktivní tabuli památky Londýna a dozvěděli se něco o zvyklostech v Anglii. Pak nás navštívil princ Charles s manželkou Camillou. To jsme se dozvěděli o tradicích a společenském chování královské rodiny, prohlédli si jejich oblečení. Zaujalo nás, že u žen by neměla chybět pokrývka hlavy – slušivý klobouk, který jsme si také vyrobili. Ke společnému posezení s některými představiteli královské rodiny jsme si upekli výborné anglické sušenky a uvařili jsme si typický anglický čaj s mlékem. Na závěr jsme všichni lehce a hravě vyplnili připravené pracovní listy. Moc se nám tento den líbil. Poznali jsme, že zpěvem a hrou se dá dobře naučit i cizí jazyk. Těšíme se na další projektové dny.