Přeskočit na obsah Přeskočit na navigaci

Střípky z listopadu

 

JAK JSME TRÁVILI ČAS PŘED ADVENTEM
I letos jsme se těšili na příjezd svatého Martina s tajným přáním, že osedlá bílého koně a přijede. Bohužel se tak nestalo! A tak jsme se rozhodli to napravit a vykouzlit si sníh sami. Dvanáctý listopad byl u nás naplánován projektový den, který se nesl v duchu tematického učení a pracovních dílniček. Všemu předcházel domácí úkol pro žáky a pedagogy – přijít do školy v bílém oblečení a mít co nejvíce bílých doplňků. Úkol všichni pojali velmi zodpovědně a splnili ho na jedničku. A slavnostní den mohl začít…
            Na svatého Martina, prý už zima začíná…“ Tak takhle začala básnička, kterou jsme se společně naučili v českém jazyce. Studentka praktické školy seznámila žáky s legendou o svatém Martinovi, z níž vyplynulo, jak je důležitá pomoc jednoho člověka druhému, kamarád kamarádovi. Dále si žáci vyslechli pranostiky a rčení, zazpívali si písničky a získali spoustu zajímavých informací, které se pojí s tímto svátkem.
            Jako mávnutí kouzelným proutkem se jednotlivé třídy proměnily v pracovní dílničky. Žáci se rozdělili do skupin a nastalo tvoření. Děti luštily křížovky a rébusy, v nichž si nenásilnou formou procvičily matematiku a český jazyk, doplňovaly pracovní listy zaměřené na pranostiky, vytvářely vitráže, vyráběly a kreslily koně, podkovy, malovaly husy, či postavu samotného Martina. A aby se naplnilo přání „sněhové nadílky“, tak si všichni vyrobili sněhovou vločku z bílé vlny. Po absolvování všech stanovišť následovalo sčítání výsledků. Cílem bylo zjistit, která třída měla co nejvíce bílých prvků. A závěr? Sladká odměna pro všechny zúčastněné. I když Martin na bílém koni nepřijel, my jsme si pondělní projektové vyučování náramně užili.
 
Předvánoční čas, to je advent, k němuž neodmyslitelně patří adventní věnec. Symbol odpočítávání čtyř týdnů adventu, doby příprav na Vánoce. Každou adventní neděli se zapálí jedna svíčka. Aby si tyto zvyklosti vyzkoušeli i sami žáci, tak jsme se rozhodli, že si každý vyrobí svůj adventní věnec.
            Poslední pátek v listopadu se chodba naší školy stala jedním velkým jehličím provoněným prostředím. Na každého z přítomných dýchla nádherná předvánoční atmosféra. S nadšením a odhodláním se všichni pustili do práce. Věnce se zdobily větvičkami, stuhami, sušeným ovocem, kořením a různým přírodním materiálem. Překrásně nazdobené adventní věnce si jejich tvůrci odnesli domů, aby si o první adventní neděli na nich zapálili svíčku. A jaký byl výsledek? Posuďte sami…