Střípky z měsíce května

Projektové dny v květnu
      Květen je krásný jarní měsíc, příroda rozkvétá, už se probudila ze zimních smutných dnů. Kdo může, vyjde do přírody, poznává okolní krajinu, kterou možná ještě nezná tak dokonale.
       Nedávné dva pondělky u nás ve škole měly zvláštní atmosféru, protože po nich následovaly státní svátky. My jsme se je rozhodli prožít trochu netradičně.
       V pondělí 30. dubna probíhal ve škole čarodějnický projektový den. Čekala nás spousta legračních úkolů a her, čarodějnických lektvarů a dobrot. Děti mohly přijít v čarodějnických převlecích a zúčastnit se tak volby o nejkrásnější čarodějnici či čaroděje. Tento den se u nás ve škole bylo na co koukat. Mnohé čarodějnice byly strašidelné, některé zase legrační, prostě bylo z čeho vybírat. Zvítězili všichni, co se zúčastnili celého dne. Nakonec jsme se chtěli posilnit opečeným buřtíkem, ale ten den nás zradilo počasí. Foukal silný vítr a bylo nebezpečí požáru, takže oheň se nekonal. Ale i tak jsme si na buřtících pochutnali. Naše cvičná kuchyňka se proměnila ve voňavou místnost a šikovné paní učitelky buřty jednoduše připravily v kuchyni. To byla opravdová tečka našeho dopoledne, které se opravdu vydařilo.
        Druhé pondělí – 7. května – bylo ve znamení květnových státních svátků. Ten den jsme nazvali – „Den vítězství 1945“. Byl to projektový den věnovaný událostem 2. světové války. Oblečení bylo tentokrát v maskáčové nebo vojenské khaki barvě. Pracovali jsme opět formou her, kvízů, skládaček a vyhledávání informací na dané téma. A na závěr jsme se vydali do okolí Chotěboře k pomníku obětem 2. světové války.
       Mnohé děti vůbec netušily, že nějaké události 2. světové války proběhly i tak blízko nás. Celé dopoledne bylo pro děti zábavné a nenásilnou formou jsme uctili památku lidí, kteří padli v boji za náš samozřejmý klid a bezpečí. Moc se nám akce vydařila a v příštích letech budeme v této tradici určitě pokračovat.
Den matek v Chotěboři
   9. května se představili někteří žáci hudebně dramatického kroužku  v KD Junior v Chotěboři. Vystoupili s pásmem písniček na „Setkání důchodců ke Dni matek“, které se každoročně uskutečňuje v tomto čase. Pořadatelem je město Chotěboř.
    I tentokrát  žáci podali výborné výkony. Vše proběhlo hladce a bez komplikací. Pásmo písniček bylo věnováno maminkám, zazněly i písničky o jaru a na závěr vystoupili nejlepší zpěváci naší školy. Diváci nadšeně tleskali a dětem poděkovali i zástupci města Chotěboř. Nechyběla ani sladká odměna. Za krásné vystoupení bychom chtěli všem znovu poděkovat a do další práce popřát hodně sil. 
Rádi soutěžíme!                                        
        Jako každým rokem – i letošní jaro – je ve znamení soutěží. Zúčastnili jsme se několika soutěží, kde výsledky byly opravdu vynikající. Soutěží se žáci účastní velice rádi, měří si své síly se svými vrstevníky, najdou si nové přátele a kamarády. Poznají nová místa. Těší se ze získaných cen a odměnou jsou jim i diplomy, které mají vystavené ve škole, kde jim připomínají krásné chvilky vítězství. Jedno jméno se může vyskytnout na diplomech i několikrát, protože někteří žáci jsou opravdu dobří i ve více oborech.                                        
   O přírodě máme vědět co nejvíce, proto se každým rokem účastníme botanické soutěže v poznávání vybraných druhů rostlin. Tentokrát jsme odjeli do Ledče nad Sázavou, kde se konalo okresní kolo. Celkem se ho zúčastnilo 25 žáků ze tří základních škol – a to z Havlíčkova Brodu, z Ledče nad Sázavou, z Chotěboře. Žáci poznávali celkem 80 rostlin, keřů a stromů. Ty určovali nejen z obrázků, ale i skutečné. Vybraní žáci nezklamali a zaslouží si velkou pochvalu za předvedené výkony. Soutěž probíhala ve třech kategoriích a z toho jsme III. kategorii bezpečně vyhráli. Vítězem se stal Michal Pavlíček a Mário Marek obsadil krásné 3. místo. Ve II. kategorii obsadil David Ježek 3. místo. Zaslouží si ještě jednou všichni velkou pochvalu za úspěšnou reprezentaci školy!
      2. května se v Havlíčkově Brodě konalo již tradiční okresní kolo soutěže – „Soutěž mladých zdravotníků“. Byla to pro mnohé první důležitá zkouška z první pomoci, kde vybraní žáci uplatnili své znalosti, dovednosti, rozhodnost a odvahu zachránit lidský život či zmírnit bolest poraněných. Družstvo bylo tentokrát ve složení: Denisa Kalejová, Sylva Kalejová, Sára Aschenbrennerová, Kristýna Machová, Johana Agnes Kolářová, David Ježek. Své znalosti uplatnili opět na výbornou, ve velké konkurenci základních škol si odnesli vítězství a již počtvrté za sebou i putovní pohár v podobě kapky krve. I jim patří velké blahopřání a pochvala!

      Jednou z nejvíce oblíbených soutěží jsou sportovní hry. Soutěží se ve čtyřech disciplínách – a to v běhu na krátkou a dlouhou trať, ve skoku dalekém a v hodu míčkem. Soutěž je napínavá do poslední chvíle, protože o vítězi rozhodují všechny disciplíny a součet bodů ukáže, kdo je opravdu sportovně založený. Ze školního kola postoupili do okresního kola opravdu ti nejlepší.
    Okresní kolo se konalo 22. května v Chotěboři. Ve všech výše uvedených disciplínách obsadilo celkově družstvo našich žáků 1. místo a v konkurenci reprezentantů ze základních škol se neztratilo. Ke krásnému zážitku přibyly i ceny, kterými nás tentokrát podpořil Kraj Vysočina. O to více se soutěžilo, každý chtěl získat první cenu. Družstvo bylo ve složení Sára Aschenbrennerová, Kristýna Machová, David Ježek, Johana Agnes Kolářová, Vlastimil Červeňák, David Červeňák.  Ještě jednou jim srdečně blahopřejeme za předvedené výkony!
   30. května vyvrcholením sportovních soutěží bude  krajské kolo ve Velkém Meziříčí. Protože je to jedna z nejvyšších soutěží sportovních her, už jenom účast je opravdu vynikající úspěch. 
     Všechny znalosti z oboru zdravotnictví, z oboru přírodopisu a nakonec i z oboru tělesné výchovy uplatnili soutěžící při dopravní soutěži, která proběhla ve čtvrtek 17. května. Soutěžilo se ve Světlé nad Sázavou, čtyřčlenné družstvo si vedlo velice dobře a získalo 2. místo. Soutěžícími byli David Ježek, Patrik Petho, Sylva Kalejová, Sára Aschenbrennerová. Všem se dařilo nejen ve zdravotní části soutěže, ale i v samotné jízdě zručnosti a také ve znalostech  dopravních předpisů.  Také jim  patří velké blahopřání!
Majáles se velmi líbil
      11. května prošel městem Chotěboř průvod studentů v převlecích tentokrát filmových nebo seriálových postav. Majáles uspořádali studenti VOŠ, OA a SOUT Chotěboř a pozvali na tuto hezkou tradici i žáky naší školy. Ti si to užili opravdu velmi dobře. Převleky  z pohádky Sněhurka a sedm trpaslíků si zhotovili sami a byli na ně patřičně hrdi. Akce se vydařila, počasí přálo i v  příštím roce se těšíme na další pokračování.

Rychlé kontakty